Balkánské války

 

Pod přímým diplomatickým vlivem Ruska vznikla v roce 1912 dohoda mezi Srbskem a Bulharskem o zabrání Makedonie, která  byla do té doby pod Osmanským panstvím, a jejím rozdělení mezi oba státy. K nim se připojilo Řecko a Černá Hora, čímž vzniknul tzv. Balkánský svaz, aliance Bulharska, Srbska, Řecka a Černé Hory. Nepřipojilo se Rumunsko. První balkánská válka začala 26.9.1912 napadením Osmanů černohorskými vojáky, následoval celý Balkánský svaz. Balkánský svaz během několika měsíců obsadil téměř celou část Osmanské říše na Balkáně. Srbové obsadili přístav Drač a západní a střední část Makedonie. Bulharsko obsadilo zbytek Makedonie. Řekové obsadili Soluň.

 

Územní a mocenské zisky vyvolaly znepokojení u Ruska (Bulharsko by mohlo obsadit černomořské úžiny), Habsburkové a Italové se obávali vzniku velkého Srbska s přístupem k moři přes Albánské území. Proto byla vytvořena Albánie jako samostatný neslovanský stát. Srbsko odmítlo vzdát se Kosova ve prospěch Albánie, Řecko se pokoušelo obsadit Vloru, což velmoci odmítly. Habsburkové a Italové vyzvali Srby a Černohorce, kterým šlo o přístup k moři, aby se stáhli z Albánie. Rusko a Rakousko-Uhersko provedly mobilizaci. Německo podpořilo Vídeň, Francie podpořila Rusko.

 

Následná konference velvyslanců v Londýně potvrdila vznik samostatné Albánie. Bulharsko uzavřelo příměří s Turky, následovalo Srbsko, Černá Hora a Řecko. Požadavky vůči Turecku však vyvolaly převrat a tureckou protiofenzivu, ale byli opět odraženi. Konference potvrdila vznik Albánie, s výsledkem bylo nespokojeno zejména Srbsko, které vedlo spory s Bulharskem o obsazená území.

 

To vedlo v roce 1913 ke spojenectví Srbska a Řecka proti Bulharsku, které se začalo spoléhat na podporu Habsburků a Německa. Bulharsko se pokusilo vojensky obsadit celou Makedonii, v probíhajících bojích se proti Bulharsku postavilo i Rumunsko. Po dalších bojích mezi členy Balkánské koalice se hranice ustálily tak, že Srbsko sice nezískalo přístup k moři, ale zdvojnásobilo svou rozlohu. Řecko získalo téměř všechny egejské ostrovy. Bulharsku připadla část Makedonie a část egejského pobřeží. Turecko si udrželo kontrolu nad úžinami.

 

Obě války trvaly 10 týdnů, zemřelo při nich 200 000  vojáků.