Bohuslav Schnirch a Miroslav Tyrš

Vzpomínky Míly Boučkové roz. Schnirchové

S Miroslavem Tyršem seznámil se tatínek při náhodném setkání v Sezaně*, když Tyrš starší tatínka se jako student vracel z Itálie. Při výstupu na Opčinu překvapilo ho veselé české povídání dvou chlapců, bratrů Schnirchových, seznámil se s rodinou a po létech, když věkový rozdíl mezi nimi nebyl již tak patrný, vyvinulo se vřelé přátelství vpravdě bratrské. Paní Renáta Tyršová se o tom zmiňuje ve svých pamětech na Tyrše. Vyvinula se čilá korespondence a když tatínek se usadil v Praze, chodíval k němu Tyrš skoro denně do ateliéru, mnoho spolu hovořívali o věcech uměleckých i sochařsky odborných a stávalo se, že Tyrš u tatínka nocoval, když v pražském Sokole se slavily 'Šibřinky'**, byla to hlučná taneční maškarní zábava a Tyrš již tehdy chorý a nevozní hluk nesnášel. Maminka vypravovala, že když po návratu ze svatební cesty prvně navštívili Tyršův hrob, tatínek byl tak dojat, že plakal.

 

* Sezana u Terstu - viz text k Ing. Josefu Schnirchovi

** Pozn.: Šibřinky se poprvé slavily 25.2.1865. Členům Sokola a pozvaným dámám byla rozeslána pozvánka tištěná obráceně.
M. Tyrš vymyslel název maškarního plesu podle slova 'šibřiti', tj. žertovat, šaškovat, které objevil v Jungmannově slovníku. Slovo možná pochází z němckého der Schabernack - čtveráctví, šelmovství, šibalství, taškařina. Podle jiné teorie slovo mělo napodobit vrabčí stěbetání. Slavily se v masopustní době jako kostýmovaný maškarní ples v rázu podle předem vyhlášeného tématu. 

podkladové poznámky o vztahu Schnircha s Tyršem

 

Dr. Miroslav Tyrš na studiové fotografii Hynka Fiedlera

Miroslav Tyrš

 

ZPĚT

Zpět na hlavní stránku