Michal Václav
Mácha
mladší bratr
Karla Hynka Máchy
|
* 29. 9. 1812 † 1. 9. 1871
Z Hradce jezdíval Jirásek pravidelně domů vlakem přes Josefov a to z nádraží hradeckého. „Jednou však až z předměřické stanice, kam jsem doběhl z Hradce pěšky, a to kvůli Máchovi, abych viděl jeho bratra. Již od bratrance Adolfa jsem věděl, že bratr Máchův je na té staničce. Zastával tam službu hlídače, byl však zároveň jakoby přednostou té onoho času nepatrné stanice, t. j. vydával také jízdní lístky. A tak jsem uviděl Máchova bratra v tmavomodré železniční uniformě, muže slušně vysokého, přismědlé, ne plné tváře, tmavé a již prokvetlé, plné, husté brady. Zdál se mi zachmuřelý a málomluvný. A tak jsem se neodvážil, tenkráte kvintán, tuším, na něj promluvit, zeptat se na slavného bratra jeho; jen jsem mu o lístek řekl. Snad pak už tam dlouho nebyl. Zemřel-li tam, nevím; jen to jsem slýchal, že vdova jeho s dětmi přestěhovala se do Hradce a že dost klopotně živila rodinu.“ (podzim 1867)
Alois
Jirásek: Paměti
V roce 1856 byla vydána koncese pro podnikatele Johanna Liebiga,
Vojtěcha Lannu a bratry Kleinovy na výstavbu a provoz
železnice z Pardubic do Liberce. Trať se stavěla a zprovozňovala po etapách.
Michal Mácha byl zaměstnán na různých úsecích budované trati jako „dohlížitel na
c. k. železné dráze“. Po krátkém působení v Českém Brodě,
byl zaměstnán čtyři roky v Borovničce na stavbě
železničního úseku mezi Jaroměří a Horkou u Staré Paky, dokončeném v roce
1858. Železniční zaměstnanci byli vybíráni v této době
často ze stavitelů trati nebo dohlížitelů a po dokončení stavby a před zahájením
provozu byl přibližně týden vyhrazen jejich výcviku. Tak se pravděpodobně Michal
Mácha, po krátké epizodě v Železném Brodě, stal po
zprovoznění josefovské trati prodejcem jízdenek a výpravčím vlaku v Předměřicích
nad Labem. Původní budova nádraží (dříve „dražiště“, „dražen“ či „dražín“)
označeného číslem 29, kde Máchovi žili a pracovali, podlehla v roce
2015 demolici. Mgr. Yvetta Dörflová
|
Michal Mácha
Michal Mácha, menší postavy, podlouhlý obličej, v roce 1871 prokvetlý plnovous, vážné opravdové povahy, vtipný, měl 8 dětí, čtyři se ožily dospělého věku: Eliška, Ivan, Ludmila, Václav. Michal byl posléze hlídačem na železnici v Českém Brodě, v Pardubicích, prodavačem jízdenek v Předměřicích, výpravčím v Předměřicích.
Pokud je správně známo, tak by praděda Karla Hynka Máchy měl
pocházet z Krásné Hory nad Vltavou – Matěj Mácha, který se vyučil
kovářem a odešel
z Krásné Hory do Měšetic u Sedlce, kde se stal nájemcem hospody. Šenkýřství
převzal syn František a jeho vnuk Antonín byl otcem Karla Hynka Máchy.
|
Anna Kneblová Máchová
|
Michal Mácha uveřejnil v roce 7.6.1843 v Květech (č. 45 str. 180) oznámení:
Již mnohdykráte projevilo se v listech veřejných přání, aby veškeré spisy Karla Hynka Máchy, porůznu v rozličných časopisech umístěné, i v rukopisech pozůstalé, sebraly se a v celku vydaly. Za svou povinnost tedy věc tuto pokládaje, slušně o ni postarati jsem si umínil a vlastním snažením, jakož i pomocí sil spojených tak dalece k uskutečnění veřejného přání tohoto již pokročil, že mi lze s jistotou oznámiti i ubezpečiti obecenstvo o brzkém vydání veškerých spisů zesnulého bratra mého. Jenom jediná žádost mi při tom ještě pozůstává, aby totiž obecnstvo českoslovanské, Musy Máchovy milovné, svým účastenstvím vydavatele podporovati neopominulo. Vydání bude skvostné, provázené úvodem životo- i povahopisným spisovatele, jakož i kritickým rozvržením plodů jeho, p. Karlem Sabinou obstaraným, a bude obsahovati krom známého Máje nejen veškeré sebrané básně, nýbrž i obšírnější romantický obraz „Cikáni“ a ostatní prosaické plody, povídky i novelistické zlomky, jakož i rozvržení zamýšlených, dílem již začatých, nedokončených prací Máchových. Vzorné vydání ve velkém oktávu na skvostném papíře, skladným pravopisem, bude sice na způsob elegantních vzorů cizokrajných jenom jediný velký díl obsahovati, ale k ulehčení p. odběratelů vyjde po svazcích asi pětiarchových. Obšírnější návěstí co nejdříve obecenstvu českoslovanskému i čas i způsob a jiné bližší okolnosti vydání tohoto oznámí. Michal V. Mácha |